مش آماده

مش آماده

مش آماده

توری شبکه فولادی (مش‌های آماده) ازجمله ملزومات آرماتوربندی سقف عرشه فولادی است و شرکت ابنیه فولاد آریو تمامی متریال موردنیاز را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار همکاران گرامی قرار می‌دهد.

توضیحات و کاربردها

این توری از مفتول‌های سخت صنعتی ساده و آجدار که بر روی هم نقطه جوش شده‌اند در ورق‌هایی به ابعاد مختلف تولید می‌شود و غالباً جهت مسلح نمودن بتن فونداسیون کف، دیواره‌ها و پل‌ها و جاده‌ها و… به کار می‌رود.

امروزه از توری شبکه فولادی با قطرهای نازک (بین 2 تا 4 میلی‌متر) جهت ساخت پنل‌های 3 بعدی استفاده می‌گردد. ساخت پالت، حفاظ و انواع قفسه و… از مصارف متداول انواع شبکه‌های فولادی در جهان امروز محسوب می‌شود.

مشخصات فنی

1. نوع مفتول: سخت صنعتی ساده و آجدار و غالبا بدون روکش گالوانیزه

2. قطر مفتول: 2/5 تا 10 میلی‌متر.

3. چشمه‌ها: 5 تا 20 سانتی‌متر.

4. عرض: 100 تا 220 سانتی‌متر.

5. طول: 200 تا 600 سانتی‌متر.

نکته: وزن هر متر مربع از توری شبکه فولادی جوشی (مش) با توجه به نوع سایز مفتول و چشمه در جدول زیر آورده شده است.

قطر مفتول (میلی‌متر)چشمه (سانتی‌متر)وزن یک متر مربع (کیلوگرم)
2.551.54
352.22
453.95
556.17
5103.09
6104.44
6152.96
6202.22
8107.9
8155.27
8203.95
101012.34
10158.23
10206.17

یادآوری: فرمول کلی محاسبه وزن یک متر مربع توری شبکه فولادی جوشی (بر حسب کیلوگرم) به شرح زیر است:

D²/Mx1.234

D = قطر مفتول بر حسب میلی‌متر.

M = اندازه چشمه بر حسب سانتی‌متر.

نتیجه محاسبه به کیلوگرم است.

 

قیمت مش آماده

آرماتوربندی در اجرای سقف عرشه فولادی، فونداسیون ساختمان‌ها و ساخت پروژه‌هایی مانند سدها، تونل‌ها و کانال‌ها ضروری است. برای آرماتوربندی شبکه‌ای از میلگردها با ابعاد و سایز مشخص در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند. در گذشته اجرای آرماتوربندی از صفر تا صد در محل پروژه انجام می‌شد؛ اما در حال حاضر می‌توان از مش آماده استفاده کرد. به این ترتیب که شبکه‌ای از میلگردهای فولادی با ابعاد و سایز مشخص از قبل آماده می‌شود و به صورت آماده به محل پروژه انتقال می‌یابد. استفاده مش آماده فولادی باعث افزایش سرعت اجرای پروژه‌های عمرانی می‌شود. اگر قصد خرید مش آماده دارید در ادامه با ما همراه باشید تا از قیمت مش آماده اطلاع حاصل کنید.

مزایای استفاده از مش آماده میلگرد

استفاده از مش آماده در پروژه‌های عمرانی مزایای مختلفی به همراه دارد. اصلی‌ترین مزیت مربوط به کاهش زمان اجرای پروژه‌ها است که امروزه اهمیت بالایی دارد. هر روز صرفه‌جویی در زمان ساخت پروژه‌های عمرانی به معنی صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌ها است. این موضوع برای صاحبان پروژه‌ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. البته مزایای استفاده از مش آماده فولادی به همین جا ختم نمی‌شود. از جمله ویژگی‌های مثبت دیگر آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• اجرای آرماتوربندی در محل پروژه باعث ایجاد ضایعات می‌شود که با استفاده از مش فولادی آماده از بین می‌رود.
• مش آماده مبتنی بر استانداردها تولید می‌شود و نیاز به نظارت برای رعایت مقررات در محل پروژه نیست.
• تعداد نیروی انسانی لازم برای اجرای مش میلگرد آماده در مقایسه با آرماتوربندی کمتر است.
• مش آماده از یکپارچگی و نظم بیشتری در اتصالات و چشمه‌ها برخوردار است.

عوامل مؤثر در تغییر قیمت مش آماده

قیمت خرید و فروش مش آماده میلگرد به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

1. قطر مفتول

قطر مفتول میلگرد مورد استفاده برای ساخت شبکه مش‌بندی اولین عامل مؤثر در قیمت مش میلگرد آماده است. هر چه قطر مفتول بیشتر باشد، قیمت مش بالاتر می‌رود. چرا که شبکه مش‌بندی با این نوع مفتول‌ها از استحکام بالاتری برخوردار خواهد بود. به همین تحمل بارهای استاتیک و دینامیک بیشتری در محل نصب خواهد داشت.

2. سایز چشمه

مش آماده از کنار هم قرار گرفتن شبکه‌ای از میلگردهای مفتولی به وجود می‌آید. هر یک از شبکه‌ها به حالت چهارگوش (معمولاً مربعی) هستند. ابعاد تمام شبکه‌ها در یک مش‌بندی یکسان است. اصطلاحاً به هر یک از شبکه‌ها چشمه گفته می‌شود. سایز چشمه عاملی تأثیرگذار در قیمت مش آماده است. هر چه سایز چشمه کوچکتر باشد، قیمت مش میلگرد بالاتر می‌رود. چرا که با کوچک‌تر شدن ابعاد آن، وزن میلگردهای مورد استفاده در یک متر مربع بیشتر شده و در نتیجه قیمت محصول بالاتر می‌رود.

3. نوع مفتول مش آماده

برای تولید مش آماده از دو نوع میلگرد ساده و آجدار استفاده می‌شود. قیمت میلگرد آجدار بالاتر است. به همین دلیل در شرایط یکسان، مش آماده‌ای که از میلگرد آجدار تولید می‌شود، قیمت بالاتری در مقایسه با مش میلگرد ساده دارد. شاید بپرسید که تفاوت این دو نوع میلگرد چیست؟

سطح میلگردهای ساده کاملاً یکنواخت و مسطح است. در حالی که سطح میلگردهای آجدار دارای آج‌هایی است که به شکل‌های مختلف مارپیچ، دوکی شکل و … ایجاد می‌شود. میلگردهای آجدار مقاومت کششی بالاتری دارند و حداکثر تنش تسلیم آن‌ها نیز در مقایسه با میلگردهای ساده بیشتر است. به همین دلیل قیمت بالاتری دارند.

4. جنس مفتول

ماده اولیه مورد استفاده در تولید میلگرد، فولاد است. بنابراین قیمت فولاد خام تأثیر زیادی در نوسانات قیمت مش آماده دارد. اما باید توجه داشته باشید که در تولید انواع میلگرد از فولادهای آلیاژی مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال میلگردهایی که از فولاد ضد زنگ (استیل) تولید می‌شوند، در مقایسه با میلگردهای ساخته شده از فولاد معمولی گران قیمت‌تر هستند. این مفتول‌ها مقاومت بیشتری در برابر خوردگی و زنگ زدن از خود نشان می‌دهند.

5. روش تولید مش آماده

دو روش اصلی برای تولید مش آماده فولادی وجود دارد:

روش جوشی

در تولید مش آماده به روش جوشی، از میلگردهای آجدار استفاده می‌شود. به این ترتیب که میلگردها با زاویه 90 درجه در کنار یکدیگر قرار بگیرند. سپس در محل اتصال با استفاده از دستگاه‌های خودکار یا روش‌های دستی جوشکاری انجام می‌شود. این دسته از مش‌ها عمدتاً برای فونداسیون ساختمان‌ها کاربرد دارد.

روش غیرجوشی

در روش غیر جوشی از سیم مفتول برای متصل کردن میلگردها به یکدیگر استفاده می‌شود. در ساخت مش آماده به روش غیر جوشی از میلگردهای ساده نیز استفاده می‌شود. البته باید توجه داشته باشید که روش غیر جوشی در مقایسه با روش جوشی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت مش‌های آماده‌ای که به روش غیرجوشی تولید می‌شوند نیز معمولاً کمتر است.

راهنمای خرید مش آماده فولادی

در زمان خرید مش آماده فولادی لازم است به چند نکته مهم توجه کنید که عبارت‌اند:

• در سفارش محصول باید قطر مفتول و سایز چشمه را حتماً بر مبنای محاسبات فنی تعیین کنید.
• طول و عرضه شبکه مش آماده میلگرد نیز با توجه به سفارش شما قابل تغییر است.
• در زمان خرید مش آماده حتماً بازرسی‌های لازم را انجام دهید تا محصول از کیفیت لازم برخوردار باشد و مطابق استاندارد تولید شده باشد.
• ترکیب عناصر آلیاژی تشکیل دهنده میلگردهای مورد استفاده در تولید مش را بررسی کنید.
• توجه داشته باشید که مش‌های آماده تولیدی برندهای مختلف قیمت یکسانی ندارند. قبل از خرید حتماً درباره کیفیت محصولات شرکت‌های مختلف تحقیق کنید.

سوالات متداول درباره خرید مش آماده

1. کدام ابعاد مش آماده میلگرد پرفروش‌تر هستند؟

قطر مفتول 6 تا 14 میلی‌متر و ابعاد چشمه 10 در 10 تا 30 در 30 به عنوان پرفروش‌ترین ابعاد مش آماده فولادی به شمار می‌روند.

2. پس از خرید مش آماده میلگرد امکان ارسال سفارش وجود دارد؟

در حالت عادی پس از ثبت سفارش مش آماده، شرکت ابنیه فولاد آریو محصولات را درب کارخانه به مشتریان تحویل می‌دهد. اما با هماهنگی از سوی مشتریان، سفارشات با هزینه مشتری به محل مورد نظر ارسال می‌شوند.

3. فاصله زمانی بین ثبت سفارش خرید مش آماده و ارسال محصولات چند روز است؟

شرکت ابنیه فولاد آریو به فاصله یک روز پس از نهایی شدن سفارش، محصولات را به مشتریان تحویل می‌دهد یا پس از بارگیری به محل مورد نظر آن‌ها ارسال می‌کند.