عرشه فولادی چیست؟ تعریف، انواع و موارد استفاده از عرشه فلزی

عرشه فولادی چیست؟ تعریف، انواع و موارد استفاده از عرشه فلزی

آیا تابه‌حال اصطلاح “عرشه فلزی” یا “عرشه فولادی” را شنیده‌اید، و فکر کرده‌اید که معنای واقعی آن چیست؟ شاید شما مجموعه‌ای از طرح‌های با قالب‌های فلزی را مشخص کرده‌اید و باید بیشتر در مورد آن یاد بگیرید. ما تمام اصول اولیه را در این مقاله را پوشش خواهیم داد.

ما در شرکت ابنیه فولاد آریو سال‌هاست در زمینه تهیه و تولید و اجرای عرشه فولادی فعالیت داریم. هدف ما پاسخگویی به تمام سؤالات مشتریان از سؤالات ساده تا سؤالات پیچیده است. بنابراین، بیایید در ابتدا با یک تعریف از عرشه فولادی شروع کنیم.

در این مقاله به موارد زیر خواهیم پرداخت:

  • عرشه فولادی چیست؟
  • مقررات اضافی برای عرشه فولادی
  • کاربردهای عرشه فولادی
  • انواع عرشه فولادی

عرشه فولادی چیست؟

عرشه فولادی ورق فلزی فرم‌شده‌ای است که به‌عنوان یک طبقه سقف ساختاری یا عرشه کف کامپوزیت استفاده می‌شود. این سقف توسط تیرهای فولادی یا مفاصل مورد حمایت قرار می‌گیرد.

عرشه فولادی دارای نسبت مقاومت به وزن بالایی است که تولید و هزینه حمل‌ونقل مواد را کاهش می‌دهد. این یک محصول ایده‌آل برای ساختمان‌های چندطبقه است. این سکویی عالی برای سقف یا کف بتنی است.

سایر مقررات استفاده از کفپوش فلزی: عرشه فولادی، عرشه کفی (Pan Deck) و عرشه کیو (Q Deck)

اسم‌های زیادی برای عرشه فلزی وجود دارد، اما همه آن‌ها یک چیز را می‌گویند. بنابراین، فقط در صورت شنیدن هر یک از این اصطلاحات، می‌دانید که معنی آنها چیست.

عرشه فولادی فقط اصطلاح دیگری برای عرشه فلزی است. در ساحل غربی آمریکا آن را عرشه فلزی می‌نامند. بالعکس، در ساحل شرقی آمریکا به احتمال زیاد به‌عنوان عرشه فولادی شناخته می‌شود.

عرشه کیو چیست؟

عرشه کیو کفپوش فلزی اصلی است که توسط شرکت HH Robertson در دهه 1960 اختراع شده است. آن یک عرشه کف ترکیبی به نام Q-Lock بود و در عمق ۲ و 3 اینچ موجود بود. عرشه Q امروزه در دسترس نیست و وقتی افراد Q Deck را تقاضا می‌کنند، این معمولاً فقط یک اصطلاح عمومی برای عرشه فلزی است.

عرشه کفی چیست؟

عرشه کفی نوعی فلز ثابت است که از دهه 1940 تا 1960 استفاده می‏شده است. هنگامی که افراد درخواست عرشه کفی می‌کنند، معمولاً فقط در مورد عرشه‌های فلزی سؤال می‌کنند.

استفاده از عرشه فلزی

عرشه فلزی دو کاربرد اصلی دارد: به صورت عرشه اصلی ساختمان فلزی و عرشه کف کامپوزیت. این برای هر دو کاربرد عالی است زیرا دارای نسبت قدرت به وزن بالایی است که برای نصب هم ارزان و هم آسان است.

سقف عرشه فولادی

سقف عرشه فولادی یک صفحه فلزی فرم‌شده است که برای کاربرد سقف استفاده می‌شود که روی مفاصل فولادی یا تیرهای فولادی نصب شده‌است و یک پلتفرم پایدار برای نصب مصالح سقف، عایق‌بندی، غشاء ضد آب یک سقف و بتن سبک‌وزن ایجاد می‌کند. عرشه فلزی به‌وسیله جوشکاری توسط دستگاه استادولدینگ (Stud Welding) به سازه وصل می‌شود و ورق فلزی را به فولاد نیز وصل می‌کند.

سقف عرشه فولادی دارای یک سطح صاف و نسبتاً برجسته که به جهت درگیری بهتر با بتن طراحی شده است. حال اگر به یک سقف سازه‌ای و سیستم کامپوزیت در طبقه نیاز دارید، دقیقاً به یک عرشه فولادی نیاز خواهید داشت.

 

موارد استفاده از سقف عرشه فولادی

در تمامی سازه‌ها و در تمامی کاربری‌های ساختمان به عنوان سقف سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. اعم از کاربری‌های تجاری، مسکونی، صنعتی، پل‌ها، باندهای هلیکوپتر و… استفاده نمود.

انواع و مشخصات پروفیل‌های سقف عرشه فلزی

دو پروفیل سقف عرشه فلزی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند: عرشه B و عرشه N.

عرشه B

این متداول‌ترین نوع عرشه سقف فلزی است. برنامه اصلی پشتیبانی از سیستم سقف ساخته شده است. عرشه  B هنگامی استفاده می‌شود که دهانه زیر ده فوت (۶٫۷ متر) داشته باشید. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج (Gauge) و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. عرشه B دارای عمق ۱٫۵” (۳٫۸ سانتیمتر) و عرض 36″ (۹۱٫۴ سانتیمتر) است.

عرشه N

این نوع عرشه سقف فلزی هنگامی استفاده می‌شود که شرایط دهانه طولانی‌تر از ده فوت داشته باشید. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. عرشه B دارای عمق 3″ و عرض 24″ است.

عرشه HSN3

این جدیدترین نوع عرشه سقف فلزی است. بسیار شبیه N Deck است، اما دو تفاوت مهم وجود دارد. HSN3 ۳۲ اینچ عرض دارد که نصب آن به زمان کمتری نیاز دارد. دنده‌ها نیز بیشتر زاویه دارند. این کار شکستن ورق‌های بسته را بسیار راحت‌تر می‌کند. مشابه N Deck ، هنگامی که شرایط دهانه طولانی بیش از ده فوت داشته باشید نیز از آن استفاده می‌شود. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. عرشه B دارای عمق ۲” و عرض ۳۲” است.

 

 

انواع و مشخصات پروفیل‌های کف‌سازی عرشه فلزی

سه پروفیل کف‌سازی عرشه فلزی وجود دارد که به راحتی در دسترس هستند: عمق ۱٫۵”، 2″ و 3 “. تفاوت کلیدی بین این سه قدرت پنل است. هرچه پانل عمیق‌تر می‌شود، قوی‌تر نیز می‌شود. به‌عنوان مثال، یک طبقه کف 3 اینچ از یک طبقه کف ۱٫۵ اینچی قوی‌تر است.

B-36 Formlok

B-36 formlok می‏‌تواند ضخامت دال تا عمق ۳٫۵ اینچ و ارتفاع تا ۷٫۵ اینچ را در خود جای دهد. در شرایط دهانه کوتاه استفاده می‌شود. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. B-36 Formlok دارای عمق ۱٫۵” و عرض 36″ است.

W2-36 Formlok

W2-36 formlok می‌تواند ضخامت دال تا 4 اینچ عمق و تا 8 اینچ ارتفاع را در خود جای دهد. W2-36 از B-36 قوی‌تر است اما به اندازه W3-36 قوی نیست. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. W2-36 formlok دارای عمق 2″ و عرض 36″ است.

 

W3-36 Formlok

W3-36 formlok می‌تواند ضخامت دال تا عمق 5 اینچ و ارتفاع تا 9 اینچ را در خود جای دهد. W3-36 قوی‌ترین کف عرشه فلزی است. در نوع سبک به‌عنوان 22 گیج و در نوع سنگین به‌عنوان 16 گیج در دسترس است. W3-36 formlok دارای عمق 3″ و عرض 36″ است.

درباره عرشه فولادی بیشتر بدانید

عرشه فولادی یک انتخاب عالی برای اجرای یک سقف است، زیرا ارزان و سبک بوده و نصب آن سریع و آسان است. حالا که اصول اولیه را می‌دانید ما می‌خواهیم شما را بیشتر با عرشه فلزی آشنا کنیم. ما درباره همه مواردی که باید در مورد عرشه‌های فلزی بدانید، مقالات و مطالبی خواهیم داشت.

منبع: https://blog.metaldeck.com/what-is-metal-deck

نوشتن یک پیام

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط